تصور کنید که در خانه نشسته‌اید و یک از عزیزانتان با شکایت شدید درد قفسه سینه نزد شما می‌آید. اولین فکری که ممکن است بکنید اینست که نکند این همان علائم سکته قلبی باشد. بدترین اتفاق در چنین شرایطی اینست که دست و پایتان را گم کرده و نتوانید با تسلط کافی بر اقداماتی که باید در چنین شرایطی انجام دهید، جان مریضتان را نجات دهید. چه بسا که این اتفاق ممکن است برای خودتان بیفتد یا حتی برای یک عابر پیاده یا یک همسفر که درون تاکسی در کنار شما نشسته است.

سکته‌ی قلبی از جمله بیماری‌هاییست که می‌بایست در کمترین زمان ممکن (حدود 20 دقیقه)، به سرعت تشخیص داده شده و درمان صورت گیرد. دقت شود که این 20 دقیقه طلایی نباید از دست برود، چرا که بهترین زمان ممکن برای نجات فرد از مرگ احتمالی، همین 20 دقیقه است.

 نگران نباشید، اگر شما با علائم سکته قلبی و اقداماتی که در این زمان طلایی باید انجام گیرد، به خوبی آشنا باشید؛ به راحتی می‌توانید در یکی از حساس‌ترین دقایق زندگی خود و اطرافیانتان، نجات بخش باشید. پس سعی کنید تا توصیه‌های  زیر را خوب به خاطر بسپارید و در شرایطی که خیلی وقت‌ها پیش‌بینی نشده بروز پیدا می‌کنند، از آن‌ها استفاده کنید.

 

علائم شایع سکته قلبی کدام‌ اند؟

 • احساس فشار، درد یا سوزش در قفسه سینه
 • احساس درد یا گرفتگی در دست و بازوی "چپ یا راست" که ممکن است به گردن، فک یا پشت شما سرایت کند
 • حالت تهوع یا سوء هاضمه
 • سوزش یا درد شکم
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سرگیجه ناگهانی

 

علائم سکته‌ی قلبی برای همه یکسان نیستند

دقت کنید که علائم گفته شده در هر فرد ممکن است کاملا متفاوت باشد. در واقع سکته قلبی ممکن است در بعضی افراد هیچ علائمی را از خود نشان ندهد ولی در بعضی یک یا چند علامت به‌طور همزمان بروز کند.

حتی عده‌ای ممکن است آنقدر خوش شانس باشند که به مدت چند روز تا چند هفته علائمی از درد قفسه سینه یا نفس نفس زدن را (که در هنگام فعالیت بیشتر هم می‌شود)، تجربه کنند که این می‌تواند برایشان زنگ هشداری باشد از یک حمله‌ی قلبی احتمالی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد.

عده‌ای هم ممکن است بدون داشتن هیچ علامت قبلی، به یکباره ایست قلبی را تجربه کنند. اما با همه‌ی این‌ها هرچه که علائم شما نزدیک‌تر به علائم گفته شده باشد، احتمال بروز سکته قلبی بیشتر است.

 

در صورت بروز علائم بالا، چه زمانی باید به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنیم؟

در زودترین زمان ممکن با شماره اورژانس 115 تماس بگیرید و حتی کوچکترین علائم خود را برایشان توضیح بدهید تا در صورت شک به حمله قلبی اقدامات لازم را برایتان انجام دهند. در صورتیکه علائم گفته شده بسیار شدید بود و فکر می‌کنید که در صورت انتظار برای خدمات آمبولانس، 20 دقیقه طلایی را از دست می‌دهید، با وسیله نقلیه خودتان مریض را به بیمارستان برسانید. بهتر است که شخص بیمار خودش رانندگی نکند؛ چرا که هر لحظه امکان اینکه از هوش برود وجود دارد.

 

در صورت داشتن مشکلات قلبی، چه داروهایی را باید برای مواقع ضروری در منزلتان داشته باشید؟

 • قرص‌های گرد زردرنگ ژله‌ای نیتروگلیسیرین که به صورت زیرزبانی استفاده می‌شوند در این مواقع با گشاد کردن عروق خونی و بهبود فعالیت قلب، می‌توانند به شدت کمک‌کننده باشند.

 در صورتیکه به یکی از مشکلات قلبی دچار هستید یا سابقه حمله یا درد قفسه سینه را تجربه کرده‌اید، از پزشکتان بخواهید تا این دارو را برایتان تجویز کند و سعی کنید حتما از این دارو به صورت قرص‌های سه تایی در هرجایی که احتمال بروز حمله‌ی قلبی برایتان وجود دارد، یکی داشته باشید و به اهل خانه هم جای دقیق آن‌را اطلاع دهید.

 توصیه می‌شود در خانه، محل کار، ماشین و حتی درون جیبتان همیشه یک بسته حداقل سه تایی از قرص زیرزبانی نیتروگلیسرین را داشته باشید و به خانواده و دوستانتان هم محل دقیق آن را اطلاع دهید.

لازم به ذکر است که این قرص در اثر مواجه با نور، گرما یا رطوبت، اثردهی خود را از دست می‌دهد. پس در حین نگهداری آن این موارد را رعایت کنید یا هرچند وقت یکبار قرص‌های قبلی که احتمال خراب شدنشان بالاست را با بسته‌های جدید تعویض کنید.

 

نحوه‌ی صحیح مصرف قرص زیربانی (نیتروگلیسیرین) در شرایط حمله قلبی:

در صورتی که پزشکتان این قرص را برایتان تجویز کرده و شما در شرایط شک به حمله قلبی قرار گرفته‌اید، لازم است آن را طبق توصیه زیر مصرف کنید:

 • ابتدا یک عدد قرص را زیر زبانتان گذاشته و به مدت 5 دقیقه صبر کنید.
 • اگر علائمتان کاهش پیدا نکرد، ابتدا با اورژانش 115 تماس گرفته و یک قرص دیگر را به صورت زیرزبانی مصرف کنید و 5 دقیقه دیگر هم صبر کنید.
 • در صورتیکه بازهم علائمتان کاهش پیدا نکرد و آمبولانس از راه نرسید یا هنوز به بیمارستان مراجعه نکردید، قرص سوم را هم مصرف کنید.
 • توجه کنید که در چنین شرایطی در صورت ادامه دار بودن دردتان، این قرص را تا 3 عدد مجازید که مصرف کنید. پس سعی کنید همیشه حداقل 3 عدد از این قرص را همیشه به همراهتان داشته باشید.

 

 • قرص آسپرین هم در چنین شرایطی در صورت توصیه پزشک می‌تواند با رقیق کردن خون ریسک خطرات حملات قلبی را برای مریض کمتر کند.

ولی به صورت کلی اولین اقدام در صورت شک به داشتن یک حمله قلبی، تماس فوری با اورژانس 115 و توضیح کامل مشخصات مریض و علائمش می‌باشد و در صورت داشتن سابقه حمله یا شدید بودن علائم، انتخاب سریعترین راه را برای رساندن مریض به بیمارستان بهترین اقدام است.

 

در صورت دیدن شخصی با علائم مشکوک به حمله قلبی چه اقداماتی را باید انجام بدهیم؟

اگر فردی را دیدید که بیهوش است و حدس می‌زنید که دچار حمله قلبی شده است، اولین و مهم‌ترین کار تماس یا مراجعه به بیمارستان است. در این بین نیاز است که بررسی کنید که آیا فرد نفس می کشد و نبض دارد یا خیر. اگر دیدید که فرد نفس نمی کشد یا نبض ندارد، هرچه زودتر باید CPR (اعمال فشار روی قفسه سینه توسط دو دست با یک ریتم مشخص، به مدت 100 تا 120 بار در دقیقه) را شروع کنید تا خون رسانی را به عضلات قلب برگردانید. برای اینکار لازم است که حتما آموزش دیده باشید و در صورتیکه نمی‌دانید، فورا با اورژانش 115 تماس گرفته تا توضیحات لازم را در این رابطه به شما بدهند.

 

چه مشکلات گوارشی خیلی وقت‌ها با حمله قلبی ممکن است اشتباه گرفته شوند؟

احساس سوزش سر دل که در اثر مشکل ریفلاکس یا ترش کردن به وجود می‌آید، خیلی وقت‌ها می تواند یا حملات قلبی اشتباه گرفته شود. این موضوع برای افرادی که هم به یکی از مشکلات قلبی دچاراند و هم عموما با مشکل ترش کردن مواجه‌ هستند، می‌بایست خیلی جدی گرفته شود. چرا که ممکن است درد ناشی از حمله قلبی با یک درد ساده حاصل از ترش کردن، اشتباه گرفته شده و خطرات جبران ناپذیری را برای فرد به وجود آورد. بنابراین لازم است که در صورت داشتن چنین مشکلی حتما پزشکتان را در درجریان بگذارید و در شرایط اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنید تا اقدامات لازم برایتان انجام شود.

 

چه اقداماتی برای پیشگیری از سکته قلبی ضروری است؟

حملات قلبی ممکن است در اثر عواملی بسیاری صورت بگیرد که هر کدام به اندازه خود می‌توانند مهم باشند.

 • در صورت داشتن بیماری‌های زمینه‌ای همچون چربی خون، دیابت و فشارخون لازم است که به خوبی تحت درمان جدی قرار گرفته و بیماری خود را کنترل کنید.

میزان سلامت نسبی بدنتان را با انجام تست سن بیولوژیک، تخمین بزنید

 • اگر با مشکل چاقی یا اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر مواجه هستید، هرچه زودتر اقدامی برای برطرف کردن آن انجام دهید.
 • در صورت داشتن سابقه‌ی بیماری های قلبی در بستگان نزدیکتان توصیه می‌شود که آزمایشات دوره ای هر 6 ماه یکبار را برای بررسی وضعیت سلامت قلبتان انجام دهید.
 • در صورتیکه مدام احساس خستگی می‌کنید و زندگیتان پر از استرس و فشار کاری بالاست، حتما زمانی را در هفته برای اقداماتی نظیر پیاده روی، مدیتیشن و گذراندن ساعاتی خوب با افرادی که دوستشان دارید و باعث نشاطتان می‌شوند، اختصاص دهید.

بهره‌گیری از عصاره قارچ گانودرما، برای برطرف کردن علائم خستگی و افسردگی

 

نویسنده: مهسا صالح آبادی